More... European Award POLONICUS 2015    

European Award POLONICUS 2015

By wiesiek

AKWIZGRAN: Nagrody Polonicus 2015 przyznane   Uroczysta Gala Polonii 2015 połączona z wręczeniem statuetek Polonicus odbyła się 2 maja 2015…

More... Poradnik Polaka w Belgii    

Poradnik Polaka w Belgii

By wiesiek

Drodzy Czytelnicy!Wydział  Konsularny  Ambasady  Rzeczypospolitej  Polskiej  w  Brukseli  wraz  z  organizacją NOWINKI ASBL ma przyjemność przekazać w Państwa ręce informator…

More... W Kancelarii Prezydenta powstanie Biuro ds Polonii    

W Kancelarii Prezydenta powstanie Biuro ds Polonii

By wiesiek

W sejmowym orędziu Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że powstanie Biuro Polonii słowami: "Dziś miliony naszych rodaków są rozsiane po…

More... Konferencja Polonii - Monitor Migracji Polaków w EU    

Konferencja Polonii - Monitor Migracji Polaków w EU

By wiesiek

Rada Polonii Belgijskiej razem z EUWP oraz Ambasadą RP w Brukseli organizuje w dniach 2-4 października br. tegoroczny Monitor Emigracji…

More... Konferencja w Ambasadzie RP w sercu Unii Europejskiej    

Konferencja w Ambasadzie RP w sercu Unii Europejskiej

By wiesiek

Konferencję pt. Monitor Emigracji Zarobkowej odbyły się w dniach 2-4 października 2015. Miejscem konferencji jest Ambasada RP przy Unii Europejskiej…

More... Wybieramy nasz Parlament !    

Wybieramy nasz Parlament !

By wiesiek

- kliknij , tu znajdziesz informację przez link na informacjŁ Ambasady RP o rejesreacji i zasadach wzięcia udziału w wyborach

Nagrody Polonicus 2016 przyznane - Aachen

Jury nagrody Polonicus przyznało tegoroczne nagrody Polonicus 2016. Europejski Instytut Kultury i Mediów POLONICUS VoG nagradza i honoruje działania i postawy prowadzące do poprawy dialogu polsko-niemieckiego, oraz do rozwoju i pogłębienia znajomości Polski i kultury polskiej w Europie.

Wręczając tę nagrodę europejska Polonia chce wyrazić swoją wdzięczność i szacunek za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz integracji i wzbogacenia życia Polaków w Europie.

 

 

Tegoroczną nagrodę POLONICUS 2016 otrzyma Thorsten Klute, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy, Integracji i Spraw Socjalnych Nadrenii Północnej-Westfalii, za wyjątkowe zaangażowanie w dialog polsko-niemiecki służący integracji oraz wzajemnemu zbliżeniu sąsiadujących narodów.

 

 

 

Młody muzyk Czesław Mozil, lider zespołu „Czesław Śpiewa”, przedstawiciel duńskiej Polonii, autor płyty "Księga emigrantów. Tom I" czyli obraz współczesnego polskiego tułacza, zostanie nagrodzony nagrodą POLONICUS 2016 za wyjątkowy wkład w szerzenie kultury polskiej w Europie, oraz za radość „bycia Polakiem”!

 

 

 

Nagrodę POLONICUS 2016 wręczymy niemiecko-polskiemu Stowarzyszeniu Kulturalnemu POLONICA e.V. z Kolonii na ręce prezesa Zbigniewa Kossaka von Główczewskiego za działalność na rzecz zbliżenia kultur sąsiadujących narodów Francji, Niemiec i Polski poprzez coroczną organizację festiwalu muzycznego „Chanson Festival Kolonia-Wrocław-Paryż”.

 

 

 

Nagrodę honorową POLONICUS 2016 otrzyma profesor Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, były wicepremier, minister finansów, prezes Narodowego Banku Polskiego, za wybitne osiągnięcia w ekonomii przemian wolnorynkowych w Polsce, oraz za wyjątkowy wkład w szerzenie świadomości obywatelskiej w jednoczącej się Europie.

 

 

Gala Polonii oraz wręczenie nagród POLONICUS 2016 odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia br. o godz. 19.00 w historycznej Sali Koronacyjnej w akwizgrańskim ratuszu. Muzyczną oprawę wieczoru zapewni Chór Polskiej Misji Katoliciej „Benedictus” z Wuppertalu oraz mini-recital Czesława Mozila.

Chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej Gali Polonii prosimy o zgłaszanie się mailem na adres Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein! do15 kwietnia br. Ilość miejsc jest ograniczona, wstęp wolny.

Tegoroczna Gala Polonii zorganizowana przez Polregio e.V. oraz Europejski Instytut Kultury i Mediów Polonicus VoG, przy współpracy z Europejską Unią Wspólnot Polonijnych, finansowana jest przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów.

 

Wiesław Lewicki
Przewodniczący Jury Nagrody POLONICUS

Aachen, dnia 29. lutego 2016

Copyright © 2015 -  Rada Polonii Belgijskiej
All Rights Reserved.

10187 (3)